Jak pomóc sobie samemu?
Uczucie wypalenia, zły nastrój, wypalenie są normalną częścią życia każdego z nas. Kiedy w naszym życiu zdarza się coś przykrego, pojawiają się trudności, nie jest niczym niezwykłym że mamy gorsze samopoczucie. Podobnie, odczuwamy przyjemność, zadowolenie kiedy przydarza nam się coś dobrego. Zwykle jasne są przyczyny złego nastroju. Często są spowodowane trudnościami z relacjami z bliskimi, problemami finansowymi, nieprzewidzianymi zdarzeniami. Najczęściej gorsze samopoczucie trwa przez krótki czas, radzimy sobie samodzielnie bez pomocy specjalisty. Jak pomóc sobie samemu?
1) Warto rozmawiać. Podziel się problemem. Często dobrze jest się opowiedzieć komuś o bolesnych doświadczeniach, wypłakać, opowiedzieć co się stało i jak się w związku z tym czujesz. Wsparcie rodzinne i przyjacielskie udzielane przez mądrze wspierające grono bliskich i przyjaciół może być skuteczniejsze od profesjonalnej psychoterapii.
2) Hobby. Ludzie, którzy żyją aktywnie i realizują swoje pasje znacznie rzadziej zapadają na depresję. Realizacji swoje pasje, którym często nie poświęcałeś czasu. Kurs tańca, czytanie książek, jogging, kurs fotogarfii- mogą przynieść bardzo dobre efekty w stanach depresyjnych. Warto się przełamać i działać, mimo braku energii, sił i ochcoty, ponieważ motywacja do działania przychodzi z aktywnością.
2) Bądź aktywny. Badania wykazują, że aktywność fizyczna ma niewątpliwy wpływ na polepszenie samopoczucia, poprawia jakość snu. Ćwiczenia fizyczne obniżają ryzyko depresji. Jeśli nie czujesz się na siłach wykonywać ćwiczenia fizyczne, relaksuj się aktywnie na świeżym powietrzu, wychodź na spacery. Pamiętaj, że zajęcia w domu, naprawy, pranie, prasowanie to również formy aktywności fizycznej, które pomagają rozproszyć bolesne myśli.
3) Racjonalne odżywianie. Spożywane pokarmy nie tylko mają wpływ na masę , kondycję fizyczną naszego ciała, ale także na psychikę . Istotne jest jak dużo jemy, ale także ile razy dziennie i co składa się na nasze posiłki. Podstawą zdrowego żywienia są warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, nabiał, tłuszcze roślinne. Ważne jest, aby nie spożywać produktów przetworzonych, takich jak białe pieczywo i makarony, cukier i słodycze.
4) Nie zapijaj smutków. Osobom w obniżonym nastroju alkohol poprawia nastrój, odpręża, odrywa od problemów. Choć poprawa jest krótkotrwała, pozorne dobre samopoczucie może sprzyjać częstszemu sięganiu po alkohol w sytuacjach trudnych, a to z kolei może prowadzić do nadużywania i uzależnienia, co w konsekwencji pogłębi problemy.
5) Higiena snu. Czesto osoby chorujące na dperesje mają problemy ze snem. Warto przestrzegać zasad, które pozwolą Tobie zapewnić prawidłową jakość snu:
-redukuj czas spędzony w łóżku,
-nie próbuj zasnąć na siłę,
-usuń zegarek z zasięgu wzroku w sypialni,
-zmęcz się fizycznie późnym popołudniem,
-unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu,
-prowadź regularny tryb życia,
-rano wstawaj zawsze o tej samej porze,
-zjedz kolację 3 godziny przed snem i ewentualnie lekką przekąskę późnym wieczorem,
-unikaj silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia,
-unikaj drzemek w ciągu dnia.
6) Pomyśl jak rozwiązać problem. Często warto "na spokojnie", z dystansem przeanalizować jaka jest przyczyna Twojego obniżonego nastroju. Jeśli domyślasz się, co jest przyczyną depresji pomyśl jakie rozwiązania mogą pomóc w uporaniu sie z problemem.